Fotovoltaika – o čem se nemluví

Tak, jak se všude propaguje výhodnost malých fotovoltaických elektráren na střechách rodinných domů, kde pomáhají přispívat k energetické soběstačnosti domácností, zapomíná se na to, že provozovatel i takovéto, byť malé fotovoltaické elektrárny, se stává podnikatelem podle zvláštních předpisů s povinností vést účetnictví.

Kromě toho , že ne všichni si tuto povinnost při vystavování 4-12 faktur v roce na celkovou sumu mezi 10-60 tisíci korunami uvědomí, ale v případě, kdy kromě takzvaně „soukromé“ elektrárny na střeše domu kde bydlí také podnikají v jakémkoli oboru jako OSVČ a vedou k této činnosti pouze daňovou evidenci, jsou v „průšvihu“, neboť ke dni zprovoznění fotovoltaické elektrárny jsou ze zákona povinni vést účetnictví na všechny své činnosti.

S tím je spojena i daňová problematika přechodu daňové evidence na účetnictví.

Kromě toho deklarovaná možnost osvobození příjmů z FVE v roce zřízení a dalších 5 letech nemusí být vždy ekonomickým přínosem.

Legislativní chaos a nestabilita právního prostředí způsobují i to, že zavedené provozní mechanismy elektrárnyv jednom roce neplatí v roce následujícím.

Individuální konzultace k aktuální účetní a daňové problematice spojené s FVE provádí firma Účetnictví, daně, obchod spol.s r.o v Plzni.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.